Historie a současnost

Divadlo Archa – hlavní vchod z pasáže Paláce Archa The Tiger Lillies v Divadle Archa Reflexe | Signal Festival, PrusaLab & Divadlo Archa Reflexe | Signal Festival, PrusaLab & Divadlo Archa Dům bez spánku – Kolektiv Nesladim & Archa.Fresh ( Divadlo Archa) Vzduch Vzduch Beata Hlavenková – Křest alba Žijutě |  foto Kateřina Fialová Obyčejní lidé Obyčejní lidé / Ordinary People Obyčejní lidé / Ordinary People | Festival d'Avignon 2019 Obyčejní lidé / Ordinary People | tisková konference @ Festival d'Avignon Obyčejní lidé / Ordinary People | tisková konference @ Festival d'Avignon Obyčejní lidé / Ordinary People | Festival d'Avignon 2019 Obyčejní lidé / Ordinary People | Festival d'Avignon 2019 Obyčejní lidé / Ordinary People | Festival d'Avignon 2019 Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Petr Nikl, Thomas & Ruhller (NL) / 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 Foyer Divadla Archa foyer Divadla Archa Noc divadel 2017 v Divadle Archa Noc divadel 2017 v Divadle Archa Noc divadel 2017 v Divadle Archa Noc Divadel v Divadle Archa | 2014 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 Jan P. Muchow & The Antagonists / 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 Václav Havelka / 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio

Budova

Dnešní Divadlo Archa sídlí v prostorách původního divadla D34, následně Divadla E. F. Buriana, v budově funkcionalistického bankovního paláce (Legiobanka) v rondokubistickém stylu vystavěného v letech 1937-1939. Autorem návrhu byl architekt František Marek a nové řešení interiéru je dílem architekta Ivana Plicky, divadelní technologie jsou realizovány podle Miroslava Meleny.

Divadlo Archa – hlavní vchod z pasáže Paláce Archa

Současnost

V letech 2020–2023 se Divadlo Archa zaměřuje na tematické okruhy Rozdělená společnost, Společnost 4.0 a Kořeny budoucnosti. Tato tři témata rámují jak výběr hostujících představení, tak vlastní tvorbu divadla.

V tomto období budeme uvádět vlastní inscenace, individuální jednorázové projekty, koprodukční inscenace vzniklá v koprodukci či inscenace hostující. V Divadle Archa se budeme zaměřovat na multidisciplinární projekty, které propojí nejen jednotlivé umělecké žánry, ale také umění a sociální aktivity. Vedle vlastních představení, která vzniknou v produkci či v koprodukci divadla, se chystáme také uvést představení zahraničních a domácích souborů. Divadlo Archa se bude nadále aktivně zapojovat do mezinárodních koprodukcí, ať v rámci Evropské unie, nebo s partnery mimo EU.

Mimo vlastní produkce divadelních inscenací bude Archa klást důraz na vzdělávací aktivity spojené s uměním, na vytváření speciálních participačních projektů a na umělecké projekty se sociálním přesahem. Při tvorbě dramaturgického plánu vycházíme z aktuálních trendů v evropském performativním umění, které soustavně sledujeme nejen díky zapojení do evropských společenství, ale také díky intenzivní spolupráci s domácími a zahraničními partnery.

Programová skladba a tvůrčí činnost Divadla Archa vychází z tematických okruhů:
Archa.Fresh – rezidence nových umělců
Archa.Create – nové a stávající projekty uznávaných umělců
Archa.Connect – hostování a mezinárodní spolupráce
Archa.Music – koncerty, hudební pořady
Archa.Forum – debaty, přednášky, udílení cen
Archa.Fest – festivaly a přehlídky
Archa.Lab – vzdělávání

Vzduch

Projekty mladých umělců jsou rozvíjeny pod záštitou Archa.lab a v rámci jeho rezidencí. Jako příklad inscenace vzniklé v rámci této rezidence je inscenace Vzduch spolku Tabula Rasa. Mezinárodní letní škola Divadla Archa slouží jako platforma pro experimentování a výzkum v oblasti dokumentárního divadla. Divadlo Archa se dlouhodobě orientuje na dokumentární divadlo a divadlo se sociálním přesahem. V rámci programu Archa.školám pořádáme také interaktivní dílny dokumentárního pro studenty i pedagogy. Tento program klade důraz na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty.


Historie


Divadlo Archa vzniklo na základě konceptu Ondřeje Hraba jako produkční dům bez stálého souboru. Po rekonstrukci v letech 1991 až 1994 bylo slavnostně otevřeno 5. června 1994 společným vystoupením japonského tanečníka Mina Tanaky a amerického hudebníka Johna Calea.

Min Tanaka a John Cale | otevření Divadla Archa v roce 1994

Divadlo Archa během své existence hostilo řadu osobností domácího i světového umění, jakými jsou například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, Anne Bogart, choreografové a tanečníci Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Min Tanaka či Jan Fabre, hudebníci David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Lou Reed, Patti Smith, The Residents, Meredith Monková, Einstürzende Neubauten, Diamanda Galás, Tindersticks, White Stripes, The National, CocoRosie a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Philip Glass a Allen Ginsberg v Divadle Archa | 1996

Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény. Mnohé z projektů Divadla Archa získaly mezinárodní ohlas a byly uvedeny v zahraničí, například na festivalech v Avignonu, Bonnu, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Soulu, New Yorku, Pekingu či Bělehradě.

Ultima Vez — Mockumentary of a Contemporary Saviour

V Divadle Archa vzniká každoročně alespoň jeden původní projekt. Ve světové premiéře v květnu 2008 uvedlo Divadlo Archa poslední hru Václava Havla: Odcházení v režii Davida Radoka. Od roku 2010 Divadlo Archa pravidelně pořádá mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT, který prosazuje nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu. Českému publiku Archa představila tvorbu argentinské režisérky Loly Arias, berlínského souboru She She Pop, britsko-německé skupiny Gob Squad, newyorkského souboru Pallisimo, belgického produkčního domu Campo či vlámského filozofa a performera Pietra De Buyssera či čínského nezávislého souboru Living Dance Studio.

Václav Havel — Odcházení

Společný projekt Archy a Living Dance Studia Obyčejní lidé v režii Jany Svobodové a čínské choreografky Wen Hui, který kombinuje principy dokumentárního divadla a tance, byl uveden v roce 2019 v hlavním programu festivalu v Avignonu a Festival d'Automne v Paříži.

Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio

 

Archa 1994 – 2014

 

 

Média

 

Pomalé odcházení Divadla Archa. Je potřeba začít dělat něco jiného, říká současný ředitel Ondřej Hrab – AKcent, ČRo Vltava, 19. 4. 2022

„Musel jsem se naučit politiky nelitovat“, říká Ondřej Hrab v rozhovoru pro týdeník Respekt  – respekt.cz, 10. 4. 2022

Archa je proměnlivá a stále v pohybu. Ondřej Hrab a Jana Svobodová bilancují 25 let existence scény – ArtCafé, ČRo Vltava, 7. 6. 2019

Archa vznikla v období nadšení a naivity devadesátých let, přiznal její ředitel – Novinky.cz, Alex Švamberk, 2. 6. 2019

Ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab: Největší krizi jsme zažili při povodních – S vámi v Praze? ČRo na Youtube, 4. 6. 2019

Divadlo Archa slaví 25 let – ArtZóna, Česká televize, 28. 5 2019