Kdo jsme

Divadlo Archa je prostorem pro současná scénická umění bez ohledu na hranice mezi žánry.
Petr Nikl — Žlutá tma INspiraCe Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio INspiraCe Beata Hlavenková – Křest alba Žijutě |  foto Kateřina Fialová Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio Archa.školám – interaktivní dílna Pérák / Vosto5 – derniéra v Divadle Archa 3.6.2016 Pérák / Vosto5 – derniéra v Divadle Archa 3.6.2016 Petr Nikl — Žlutá tma Dílna dokumentárního divadla Archa.lab Petr Nikl — Žlutá tma Ti, kdo mluví sami za sebe Ti, kdo mluví sami za sebe Ti, kdo mluví sami za sebe The Tiger Lillies v Divadle Archa Ježíš táhne na Berlín, Vektroskop 2.0 Archa.školám – interaktivní dílna Jana Svobodová, Wen Hui a kol. / Divadlo Archa a Living Dance Studio — Obyčejní lidé / Ordinary People Publikum Divadla Archa Mezinárodní letní škola divadla v sociálním kontextu | Divadlo Archa Divadlo Archa – hlavní vchod z pasáže Paláce Archa SZ² taneční grupa / Archa.lab - Zpřítomněná choreografie Reflexe | Signal Festival, PrusaLab & Divadlo Archa Dům bez spánku – Kolektiv Nesladim & Archa.Fresh ( Divadlo Archa) Miliontý divák Divadla Archa 25 let Divadla Archa / 7.6.2019 Noc divadel 2017 v Divadle Archa Noc divadel 2017 v Divadle Archa Noc divadel 2017 v Divadle Archa Fidlovačka aneb Kdo je My? — Spielraum Kollektiv / Archa.lab Suzanne Vega | Divadlo Archa | 14.6.2017 Fidlovačka aneb Kdo je My? — Spielraum Kollektiv / Archa.lab Pieter De Buysser / Divadlo Archa — Afterparty / The After Party Jana Svobodová a kol. / Divadlo Archa — vadí-nevadí.cz | 2014 Katarzia, Vektroskop 2.0

Od svého založení v roce 1994 si Archa vybudovala solidní pověst na domácích i mezinárodních progresivních scénách svou jedinečnou dramaturgií a inovativními projekty. Nemáme stálý divadelní soubor a fungujeme jako produkční dům, který umělcům poskytuje prostor pro jejich tvorbu.

Divadlo Archa / velký sál
Za posledních 25 let jsme na palubě uvítali renomované osobnosti světového umění jako je Robert Wilson, Min Tanaka, Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Dogtroep, Forced Entertainment, Lola Arias, Rimini Protokoll, Pieter De Buysser, Milo Rau, Wen Hui a mnoho dalších.

Archa je také součástí formálních i neformálních divadelních sítí v Evropě. Je dlouholetým členem IETM – Mezinárodní sítě pro současná scénická umění, která propojuje více než 500 divadel, souborů a festivalů z celého světa. Divadlo Archa má stálou síť zahraničních spolupracovníků, se kterými konzultuje nejen tvorbu jednotlivých umělců, ale i koncepce a strategie pro budoucí vývoj. Archa je také členem Asociace nezávislých divadel ČR.

Obyčejní lidé / Ordinary People — Divadlo Archa & Living Dance Studio
Velký důraz klademe na prezentaci uměleckých děl také na mezinárodní scéně. V roce 2019 získala inscenace Archy a Living Dance Studio Peking Obyčejní lidé pozvání na nejvýznamnější mezinárodní přehlídky Festival d’Avignon a Festival d’Automne v Paříži.

Na Avignonský festival byla pozvána inscenace českého divadla po čtyřiceti letech a na Podzimním festivalu v Paříži české divadlo nebylo uvedeno do té doby vůbec. Po globálním přerušení umělecké mobility chce Divadlo Archa o to intenzivněji vytvářet mezinárodní vazby v roce 2022. 

Václav Havel — Odcházení

Řekli o nás

Divadlo Archa považuji za jedno z nejatraktivnějších aktérů pražské divadelní scény, který se neustále vyvíjí a podporuje mladé umělce. Svým dosahem coby místo setkávání různých kultur daleko překračuje hranice města Prahy a České republiky a vyniká mezi místními kulturními institucemi.
Dr. Berthold Franke, ředitel Goethe Institutu v Praze

Vzduch

Archa zavádí do praxe uměleckou strategii, která se zaměřuje na sociální otázky, mezikulturní a nadžánrové formy a vzdělávání, což je velmi důležité, protože naše společnosti jsou rozděleny a méně odolné.
Skutečná inovace se už neděje jen na jevišti. V dnešní době vidíme, že se odehrává ve způsobu produkce a programování, v kontextualizaci, v překračování hranic. Archa hraje důležitou roli v inovativním proudu evropských současných scénických umění.
za Radu IETM – Nan van Houte, generální tajemnice IETM - International network for contemporary performing arts

SZ2 taneční grupa / Eduard Adam Orszulik / Archa.lab – Another EAO’s solo - this time more like a duet

Během téměř dvou desetiletí jsme s Divadlem Archa vybudovali fantastické partnerství. Spolupracovali jsme mnoha různými způsoby a na mnoha různých úrovních. Seznam projektů CAMPO a Archy je obrovský. Kromě spolupráce byla Archa vždy pro mě, jako uměleckého ředitele, důležitým kompasem, návodem a inspirací, takže mohu jen potvrdit, jak důležitou úlohu hraje Archa na mezinárodní umělecké scéně.
Kristof Blom, umělecký ředitel CAMPO art center, Gent, Belgie

Obyčejní lidé / Ordinary People | Festival d'Avignon 2019

Divadlu Archa se podařilo vychovat velmi citlivou a inteligentní diváckou základnu. Za náš festival mohu s čistým svědomím prohlásit, že ze zmíněných 50 zahraničních uměleckých souborů, které hostovaly v Arše v rámci našeho festivalu, neřešil ani jeden soubor technický či produkční problém! Reakce souborů z celého světa byla vždy jednoznačně pozitivní, a proto věřím, že naše spolupráce bude pokračovat i v následujících letech.
Mgr. Pavel Štorek, umělecký ředitel a spoluzakladatel festivalu 4+4 dny v pohybu

Petr Nikl – Žlutá tma

To, co jsme na koncepci rezidencí v Arše považovali za unikátní a velmi přínosné pro hledání našeho budoucího tvůrčího jazyka, byla míra svobody v rámci zadaného tématu, technická a produkční péče a celkové přijetí organismem divadla.
Tato zkušenost byla pro nás zcela zásadním odrazovým můstkem pro naši budoucí uměleckou tvorbu a velmi vítáme, že se Divadlo Archa vrací k intenzivní podpoře mladých tvůrců a těšíme se na nové inscenace, které v Arše vzniknou.
za režijní tandem SKUTR – MgA. Lukáš Trpišovský, Ph.D., odborný asistent KALD DAMU Praha, člen uměleckého vedení Divadla v Dlouhé a vedení činohry Národního divadla v Praze

The Tiger Lillies v Divadle Archa

Tým Divadla Archa je vstřícný, profesionální a ochotný splnit i ty nejnáročnější požadavky umělců. Důležitá je také schopnost týmu tvůrčím způsobem spolupracovat během příprav, a to jak při samotné realizaci koncertu, tak při jeho propagaci. Protože znám Archu dlouho, můžu říci, že se tyto kvality přenáší i na novou generaci techniků a produkčních.
MgA. Milan Cais
vizuální umělec a hudebník

Základní data společnosti

Název: Divadlo Archa, o.p.s.
Zapsaná u Městského soudu v Praze ke dni 11. 09. 2002,
oddíl 0, vložka číslo 267/01
Právní forma: obecně prospěšná společnost
IČ: 26 72 30 00
DIČ: CZ 26 72 30 00

Sídlo: č. p. 1047, Na Poříčí 26, 110 00, Praha 1
tel: (+420) 221 716 111
e-mail: archa@archatheatre.cz

Logo Divadla Archa ke stažení